9. Edycja Konkursu o Nagrodę im. Jana Jędrzejewicza rozstrzygnięta
01.10.2021 | 03.11.2022
Z przyjemnością informujemy, że Laureatem tegorocznej edycji Konkursu o Nagrodę im. Jana Jędrzejewicza przyznawanej najlepszej polskojęzycznej książce poświęconej historii nauki lub techniki wydanej w roku poprzednim został prof. Andrzej Kajetan Wróblewski za publikację pt. Historia fizyki w Polsce (Wydawnictwo PWN, Warszawa 2020).
Okładka nagrodzonej książki |
Burmistrz Miasta Płońska wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej wręczają nagrodę prof. Andrzejowi K. Wróblewskiemu |
Prof. Wróblewski jest cenionym uczonym związanym z Wydziałem Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, fizykiem i historykiem fizyki znanym w Polsce i na świecie. Był także wieloletnim Przewodniczącym Rady Naukowej IHN PAN.
W swoim werdykcie Kapituła Nagrody doceniła fakt, że Historia fizyki w Polsce jest pierwszym monograficznym opracowaniem tego tematu opartym na źródłach od czasów najdawniejszych po współczesność. Imponują zakres tematyczny, wkład pracy Autora, wykorzystanie olbrzymiego zasobu źródeł i bogaty materiał ikonograficzny, dobrany w precyzyjny sposób. Kapituła zwróciła też uwagę na ciekawe i nowatorskie ujęcie tematu, w którym ważnymi wątkami są organizacja nauki i historia społeczna fizyki w Polsce.
Kapituła postanowiła przyznać także dwa wyróżnienia – Janowi Szajnerowi i Marcinowi Rechłowiczowi za Tramwaje lwowskie 1880–1944 (Dom Wydawniczy Księży Młyn, Księży Młyn 2020), które są niezwykle bogatym źródłowo, nowatorskim, drobiazgowym i wyczerpującym opracowaniem ważnego tematu z historii techniki, a także prof. Janowi Wnękowi za dwutomową pracę pt. Światowa medycyna w polskiej nauce i dydaktyce lekarskiej 1795–1939, Pedagogiczny aspekt dyfuzji nauki, wydanej przez Wydawnictwo IHN PAN i Oficynę Wydawniczą ASPRA (Warszawa 2020). Kapituła uznała, że Autor wypełnił istotną lukę w dotychczasowych badaniach nad historią medycyny oraz doceniła niesłychanie szeroki zakres pracy – zarówno tematyczny, jak i chronologiczny.
Wszystkie wymienione tytuły dostępne są w zbiorach Biblioteki IHN PAN.
Więcej o Nagrodzie można przeczytać na stronach Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN.
Zachęcamy także do zapoznania się z materiałami na temat tegorocznej edycji:
EUREKA – Program I Polskiego Radia
Radio Płońsk
Miejskie Centrum Kultury w Płońsku
Wydawnictwo PWN