Biografia Józefa Rotblata zwyciężyła w VII edycji Konkursu o Nagrodę im. Jana Jędrzejewicza dla najlepszej polskiej książki poświęconej historii nauki i techniki wydanej w 2018 roku

07.10.2019 | 17.04.2022

30 września 2019 r. po raz siódmy wręczono Nagrodę im. Jana Jędrzejewicza dla najlepszej polskiej książki z dziedziny historii nauki i techniki wydanej w roku ubiegłym. Nagroda jest wspólną inicjatywą Miasta Płońska (fundatora Nagrody), Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN oraz Kasy im. Józefa Mianowskiego – Fundacji Popierania Nauki.

Do tegorocznej edycji Konkursu zgłoszono aż 19 tytułów, poruszających tematykę zarówno z dziedziny historii nauk ścisłych, jak i humanistycznych. Uroczystość wręczenia Nagrody odbyła się w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku, przy zaangażowaniu zarówno środowiska naukowego, jak i lokalnej społeczności. Popularnonaukowy wykład towarzyszący o detekcji fal grawitacyjnych wygłosił prof. Tomasz Bulik (Obserwatorium Astronomiczne Uniwersytetu Warszawskiego).

Prof. dr hab. Jarosław Włodarczyk (Instytut Historii Nauki PAN), Przewodniczący Kapituły Nagrody im. Jana Jędrzejewicza, ogłosił werdykt Kapituły, która w tym roku nagrodziła Marka Górlikowskiego za książkę Noblista z Nowolipek. Józefa Rotblata wojna o pokój (Wyd. Znak, Kraków 2018). W werdykcie Kapituła podkreśliła, że książka daje nowy ogląd złożonego wycinka historii nauki w kontekście społecznym i politycznym minionego stulecia, przedstawia ważną, a nieco zapomnianą postać oraz jest napisana bardzo sugestywnie. Kapituła zwróciła uwagę na uniwersalne przesłanie historii życia Józefa Rotblata dla dzisiejszego świata nauki, stającego lub mogącego stanąć wobec podobnych wyzwań. Ponadto uznano, że rekonstruując biografię Rotblata, Autor wykazał się dużą umiejętnością pracy na materiale archiwalnym, często dotąd nieznanym.

Kapituła Nagrody zachęca wydawców, autorów oraz przedstawicieli środowiska naukowego do zgłaszania książek poświęconych historii nauki i techniki wydanych w 2019 roku do następnej edycji konkursu. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 30 kwietnia 2020 r. Więcej informacji o Nagrodzie oraz regulamin konkursu znajdują się na stronach Komitetu Historii Nauki i Techniki PAN.

dr Barbara Bienias (Instytut Historii Nauki PAN)
sekretarz Kapituły Nagrody im. J. JędrzejewiczaArrow Button Wróć

Polityka prywatności Więcej or ZAMKNIJ KOMUNIKAT