Seminarium z historii matematyki, 12 października 2020

09.10.2020 | 17.04.2022

Zapraszamy na seminarium z historii matematyki, które odbędzie się w poniedziałek 12 października 2020 r., tradycyjnie o godz. 12.15, ale nie w Instytucie Matematyki, lecz zdalnie – na platformie Google Meet.

Identyfikator spotkania: https://meet.google.com/yph-igsa-cub?hs=151.

Referat pod tytułem Getyńskie doktoraty Polaków. Matematyka przedstawi dr Danuta Ciesielska (IHN PAN), również w imieniu współautorki mgr Joanny Zwierzyńskiej (IHN PAN).

Na drugim, i kolejnych, spotkaniach z cyklu „Getyńskie doktoraty Polaków” przywołani zostaną Polacy, którzy w Getyndze w latach 1885-1933 uzyskali doktoraty z filozofii. W tym okresie matematyczny doktorat uzyskali (w kolejności chronologicznej): Władysław Bortkiewicz, Michał Feldblum, Hugo Steinhaus, Jan Kroo i Arnold Walfisz. Przedstawimy ich życiorysy (złożone wraz z podaniem o możliwość ubiegania się o stopień), przywołamy recenzje rozpraw oraz pytania egzaminacyjne i oceny udzielonych odpowiedzi.

Referat będzie ilustrowany kopiami oryginalnych dokumentów.Teksty dokumentów zostały przetłumaczone z języka niemieckiego na polski i w tym języku będą prezentowane.

Literatura
D. Ciesielska, L. Maligranda, J. Zwierzyńska, Doktoraty Polaków w Getyndze. Matematyka, „Analecta” 2019, t. 28, nr 2, s. 73-116.

Arrow Button Wróć

Polityka prywatności Więcej or ZAMKNIJ KOMUNIKAT